Sobota Wielkanocna




Sobota Wielkanocna to przedostatni dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół katolicki wspomina złożenie Jezusa do grobu po ukrzyżowaniu. Noc ze Świętej Soboty na Niedzielę Wielkanocną jest jedną z najświętszych i najbardziej uroczystych w kalendarzu liturgicznym.
Noc Zmartwychwstania rozpoczyna się od Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią roku liturgicznego. Podczas Wigilii odbywają się procesje z ogniem i paschałem, poświęcenie wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Paschał - duża, woskowa świeca, symbolizuje Chrystusa, który jest światłem świata. W czasie poświęcenia paschału kapłan wykonuje na nim znaki krzyża, liter greckich Alfa i Omega (początek i koniec), oraz cyfrę bieżącego roku. Na paschale umieszczane są pięć czerwonych gwoździ i pięć ziaren kadzidła, które symbolizują pięć ran Chrystusa.
Wieczorem w kościołach odprawiane są Msze Święte Rezurekcyjne, podczas których następuje procesja z zapalonymi świecami. Procesja symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią i wyprowadzenie wiernych z ciemności grzechu do światła łaski.

Alleluja

W czasie Wigilii Paschalnej i Mszy Rezurekcyjnych po raz pierwszy po okresie Wielkiego Postu śpiewa się radosne "Alleluja", które jest wyrazem radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Błogosławieństwo pokarmów

W niektórych krajach, w tym w Polsce, w Sobotę Wielkanocną tradycyjnie święci się pokarmy, które będą spożywane w Niedzielę Wielkanocną. Błogosławieństwo pokarmów odbywa się zazwyczaj w kościołach po Mszy Świętej Rezurekcyjnej. Święcone pokarmy umieszczane są w specjalnych koszyczkach, które są ozdobione kolorowymi wstążkami i kwiatami.

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna, która następuje po Sobocie Wielkanocnej, jest świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia Kościół katolicki raduje się zwycięstwem Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Niedziela Wielkanocna jest dniem radości i świętowania, w którym wierni celebrują nowe życie w Chrystusie.
Sobota Wielkanocna jest dniem oczekiwania i przygotowania na niedzielne Zmartwychwstanie Pańskie. Jest to czas refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, a także czas radości i nadziei na nowe życie w Nim.