Sparta Praga FCSB

Este a doua echipă mondială pe care o întâlnesc pe „Național”. Prima a fost Rapid București în 2005, într-un amical despre care acum se povestește ca despre un meci de legendă. Atunci, „vișiniii” au pierdut cu 2-3, dar au jucat un fotbal care le-a adus aplauze chiar și de la adversari.

FCSB nu a făcut un meci bun împotriva celor de la Sparta Praga. A greșit mult în defensivă, iar atacul nu a fost în măsură să creeze ocazii clare de gol. Cea mai periculoasă fază a avut-o Moruțan, în minutul 8, când a reușit să intre în careu, dar șutul său a fost respins de portarul advers.

În repriza a doua, Sparta Praga a început mai bine și a marcat golul victoriei în minutul 62, prin Hancko. FCSB a încercat să egaleze, dar nu a avut forța necesară.

În ciuda înfrângerii, FCSB a arătat că poate juca de la egal la egal cu o echipă din prima ligă cehă. Cu siguranță, jucătorii lui Dică vor învăța din această experiență și vor fi mai puternici în meciurile următoare.

Mi-a plăcut atmosfera de pe stadion. Fanii ambelor echipe au făcut spectacol și au creat o atmosferă de sărbătoare. A fost o plăcere să particip la acest meci și sper să mai am ocazia să văd FCSB pe „Național” și în viitor.

Sper că v-a plăcut articolul meu despre meciul FCSB - Sparta Praga. Dacă aveți întrebări sau comentarii, nu ezitați să le lăsați mai jos.