Sparta Praga - Red Bull Salzburg: O victorie convingătoare pentru cehii pe teren propriu

Sparta Praga a reușit o victorie convingătoare, 3-0, împotriva lui Red Bull Salzburg în prima etapă a Ligii Campionilor. Gazdele au dominat partida de la început până la sfârșit și au meritat pe deplin cele trei puncte.
Sparta a început în forță
Sparta a început partida în forță și a deschis scorul încă din minutul 2 prin Kaan Kairinen. Finlandezul a profitat de o eroare a apărării lui Salzburg și a trimis mingea în plasă. Gazdele au continuat să preseze și au avut mai multe ocazii de a-și mări avantajul, dar au ratat.
Salzburg, depășit
Salzburg a fost depășită în prima repriză și nu a reușit să creeze nicio ocazie de gol. Apărarea austriecilor a părut dezorientată în fața atacurilor rapide ale Spartei.
A doua repriză, sub controlul cehilor
Sparta a controlat jocul și în a doua repriză. Victor Olatunji a dublat avantajul gazdelor în minutul 42, iar Qazim Laçi a stabilit scorul final în minutul 58. Salzburg a încercat să revină în meci, dar apărarea Spartei a fost de neînvins.
O victorie importantă pentru Sparta
Victoria este foarte importantă pentru Sparta Praga, care și-a asigurat un start bun în Liga Campionilor. Cehii vor juca următorul meci în deplasare cu Chelsea, în timp ce Salzburg va primi vizita lui AC Milan.
Concluzii
Sparta Praga a demonstrat că este o echipă de temut în această ediție a Ligii Campionilor. Cehii au jucat cu încredere și au meritat pe deplin victoria. Salzburg va trebui să se regrupeze și să joace mai bine în următoarele meciuri dacă dorește să își îndeplinească obiectivele în competiție.