Stanisław Leszczyński: Król Polski, filozof i bibliotekarz





Stanisław Leszczyński był niezwykłą postacią, która zapisała się w historii Polski i Francji. Ten mędrzec na tronie był dwukrotnie królem Polski, a także księciem Lotaryngii i Baru.

Droga do tronu

Urodził się w 1677 roku jako syn Rafała Leszczyńskiego, wojewody poznańskiego. Wcześnie rozpoczął karierę polityczną, piastując szereg stanowisk w administracji Rzeczypospolitej. W 1704 roku został wybrany na króla Polski po śmierci Augusta II Mocnego.

Jednak jego panowanie było krótkie. W wyniku wojny północnej został zmuszony do ucieczki z kraju i schronienia się w Szwecji. Dopiero w 1733 roku, po śmierci Augusta III Sasa, powrócił na tron Polski.

Król filozof

Stanisław Leszczyński był nie tylko władcą, ale także wybitnym myślicielem. Interesował się filozofią i naukami humanistycznymi. Opublikował wiele prac filozoficznych, m.in. "Głos wolny, wolność ubezpieczający". Uważał, że władca powinien być mądry, sprawiedliwy i dbać o dobro poddanych.

Bibliotekarz

Po utracie tronu Polski po raz drugi Leszczyński osiadł w Lotaryngii. Tam poświęcił się swojej pasji, jaką było zbieranie książek. Utworzył imponującą bibliotekę liczącą ponad 30 tysięcy woluminów. Stała się ona jedną z najsłynniejszych kolekcji książkowych w Europie.

Spadek

Stanisław Leszczyński zmarł w 1766 roku w Lunéville. Został pochowany w kościele pw. św. Jakuba w Nancy. Po jego śmierci biblioteka została przekazana Uniwersytetowi w Nancy, gdzie znajduje się do dziś.

Stanisław Leszczyński był niezwykłą postacią, która łączyła w sobie przymioty króla, filozofa i bibliotekarza. Jego spuścizna nadal inspiruje i wzbogaca kulturę polską i francuską.