Supercupa Europei

Echipele Real Madrid și Manchester United s-au întâlnit pe Stadionul Olimpic din Helsinki pentru a se lupta pentru Supercupa Europei, un meci care aduce față în față deținătorul trofeului UEFA Champions League și câștigătorul UEFA Europa League.
Ambele echipe au intrat în meci cu o formă bună, Real Madrid venind după o victorie impresionantă de 2-0 în fața lui Eintracht Frankfurt în Supercupa UEFA, iar Manchester United învingându-l pe Barcelona cu 4-0 în amicalul disputat la Camp Nou.
Meciul a început cu o intensitate ridicată, ambele echipe căutând să preia controlul asupra jocului. Real Madrid a fost prima care a reușit să pună presiune pe poarta lui Manchester United, cu Karim Benzema și Vinícius Jr. ratând câteva ocazii bune.
Însă Manchester United a reușit să deschidă scorul în minutul 35, când Casemiro a reușit să profite de o eroare în apărarea lui Real Madrid și a înscris cu un șut puternic din afara careului.
Real Madrid a continuat să atace, dar nu a reușit să egaleze înainte de pauză. În partea a doua, echipa lui Carlo Ancelotti a continuat să preseze, dar Manchester United a apărat bine și a reușit să reziste atacurilor lui Real Madrid.
În cele din urmă, Manchester United a reușit să își păstreze avantajul și a câștigat Supercupa Europei cu scorul de 1-0. Acesta este al patrulea trofeu al lui Manchester United în această competiție, egalând recordul deținut de Barcelona și Real Madrid.
Victoria lui Manchester United este un semn al progresului realizat de echipă sub conducerea lui Erik ten Hag. După un sezon dezamăgitor în 2021/22, Manchester United pare să fie o echipă mult mai puternică și mai unită sub noul antrenor.
În schimb, Real Madrid va fi dezamăgită de această înfrângere. Echipa lui Carlo Ancelotti a început sezonul cu o formă bună, dar această înfrângere le va servi drept un memento că mai au mult de lucru de făcut dacă doresc să concureze pentru cele mai importante trofee.