Tényi István




Tényi Istvánt, a nagytiszteletű professzort 2009. február 25-én, a budapesti Petőfi Csarnokban 79 éves korában ragadta el a halál. Éveken át küzdött súlyos betegséggel, de soha nem adta fel a munkát. Az utolsó pillanatig tanított, előadásokat tartott, kutatott.
Kevés olyan ember volt, aki ennyire odaadóan szerette a hazáját, a magyar nyelvet, a magyar irodalmat, a magyar kultúrát. Életét a magyar nép történetének, nyelvének és irodalmának kutatására szentelte.
Tényi István 1929. szeptember 22-én született Budapesten. Apja, Tényi János református lelkész, anyja, Balla Erzsébet tanítónő volt. Gyermekkorát Taksonyban töltötte.
1947-ben érettségizett a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnáziumban, majd a Debreceni Református Theologiai Akadémián és a Pázmány Péter Tudományegyetemen tanult. 1952-ben szerzett teológiai doktorátust és tanári oklevelet.
1952-1956 között a Szikszai György Református Gimnázium tanára, 1956-1966 között a budapesti Teológiai Akadémia tanára volt. 1966-1989 között az ELTE Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi és Irodalomtudományi Intézetének oktatója, 1989-től haláláig a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének tudományos tanácsadója volt.
Tényi István 1971-ben kandidátusi, 1981-ben akadémiai doktori címet szerzett. 1982-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, 1990-ben rendes tagja lett.
Tényi István több mint 200 tanulmányt, könyvet publikált a magyar irodalomtörténet, a magyar nyelvtudomány, a magyar néprajz és a magyar művelődéstörténet területén. Műveit pontos tudományosság, alapos kutatás, árnyalt elemzés jellemzi.
Tényi István a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja volt. Az ő munkássága nélkülözhetetlen a magyar kultúra megismeréséhez és megértéséhez.

Tényi István személyisége

Tényi István egy rendkívül szerény, alázatos ember volt. Soha nem tartotta magát többnek másoknál. Mindig kész volt segíteni azoknak, akiknek szüksége volt rá.
Tényi István nagyon szerette a magyar népet. Mindig a magyar nép oldalán állt, kiállt az érdekeiért. Hitte, hogy a magyar népnek nagy jövője van, ha összefog és egyetértésben él.
Tényi István egy igazi hazafi volt. Szerette a magyar nyelvet, a magyar kultúrát. Úgy gondolta, hogy a magyar népnek kötelessége megőrizni és ápolni a magyar kultúrát.
Tényi István egy igazi tudós volt. Élete a munkának és a tanulásnak volt szentelve. Mindig új dolgokat akart megtudni, új ismereteket szerezni.
Tényi István egy igazi tanár volt. Szerette a tanítást, szerette a diákjait. Mindig kész volt segíteni nekik, mindenben támogatta őket.
Tényi István egy igazi ember volt. Szerette az életet, szerette a csalá