Każda z nas przynajmniej raz w życiu miała sytuację, w której po stosunku seksualnym z partnerem zastanawiała się, czy nie doszło do nieplanowanego zapłodnienia. Na szczęście, dzięki wynalezieniu "tabletki dzień po" mamy możliwość podjęcia szybkiej interwencji i uniknięcia ciąży. Ale czy na pewno wiemy wszystko o tym preparacie?
Jak działa "tabletka dzień po"?"Tabletka dzień po" to lek hormonalny, który zawiera syntetyczny progesteron (lewogestrel) lub octan uliprystalu. Jego działanie polega na opóźnieniu lub całkowitym zahamowaniu owulacji. Lek przyjęty w odpowiednim czasie, nie dopuszcza do uwolnienia komórki jajowej z jajnika, a tym samym uniemożliwia zapłodnienie.
Przyjęcie "tabletki dzień po" jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie zastosowana w ciągu pierwszych 72 godzin od stosunku seksualnego. Im szybciej lek zostanie przyjęty, tym większa jest jego skuteczność.
Skutki uboczne "tabletki dzień po"Jak każdy lek, również "tabletka dzień po" może powodować skutki uboczne. Najczęstsze z nich to:
W większości przypadków skutki uboczne są łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak objawy utrzymują się lub są nasilone, należy skontaktować się z lekarzem.
Kto nie powinien stosować "tabletki dzień po"?"Tabletka dzień po" nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet. Nie powinny jej stosować osoby uczulone na lewonorgestrel lub octan uliprystalu, a także kobiety, które:
Skuteczność "tabletki dzień po" wynosi około 85%. Oznacza to, że u około 15% kobiet, które przyjmą lek, może dojść do ciąży. Jeśli mimo przyjęcia "tabletki dzień po" występują objawy ciąży, takie jak spóźniona miesiączka, nudności lub wymioty, należy wykonać test ciążowy, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Gdzie kupić "tabletkę dzień po"?"Tabletka dzień po" dostępna jest bez recepty w aptekach. Lek można kupić w opakowaniach zawierających jedną lub dwie tabletki.
Czy "tabletka dzień po" jest bezpieczna?"Tabletka dzień po" jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Jednak należy pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcji regularnej. Jeśli kobieta ma regularne stosunki seksualne, powinna rozważyć stosowanie innych metod antykoncepcji, takich jak pigułki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna lub prezerwatywy.