Uimitor: Barcelona suferă prima înfrângere în acest sezon la Osasuna!

În ceea ce a fost un meci palpitant și plin de acțiune, Osasuna a dat o lovitură puternică Barcelonei, învingând-o cu un impresionant 4-2 pe teren propriu. Aceasta este prima înfrângere a Barcelonei în acest sezon în La Liga, după șapte victorii consecutive.

Duelul tactic al antrenorilor

• Osasuna (4-4-2): Herrera; Moncayola, Aridane, García, Cruz; Torró, Brasanac, Oroz, Barja; Budimir, Chimy Ávila
  • Barcelona (4-3-3): ter Stegen; Roberto, Piqué, García, Alba; Busquets, de Jong, Pedri; Dembélé, Lewandowski, Raphinha

Prima repriză cu scântei

Meciul a început cu un ritm intens, ambele echipe dorind să obțină controlul. Osasuna a fost prima care a dat lovitura, Ante Budimir înscriind cu un șut puternic în minutul 18. Barcelona a egalat rapid prin Pau Víctor în minutul 53, dar Budimir a restabilit avantajul Osasunei doar opt minute mai târziu, transformând un penalty.

Valanșa în a doua repriză

În a doua repriză, Barcelona a presat puternic pentru egalare, dar Osasuna a rezistat cu hotărâre. Bryan Zaragoza a făcut scorul 3-1 în minutul 85, iar Abel Bretones a pecetluit victoria în prelungiri. Lamine Yamal a înscris un gol de consolare pentru Barcelona în ultimul minut.

Concluzii

Aceasta a fost o seară dezamăgitoare pentru Barcelona, care a pierdut nu doar puncte, ci și controlul jocului. Va fi interesant de văzut cum va răspunde echipa la această înfrângere și dacă va reuși să revină la forma din începutul sezonului.

Următoarele meciuri

Următorul meci al Barcelonei va fi pe teren propriu, împotriva lui Celta Vigo, sâmbătă, 1 octombrie. Osasuna va juca în deplasare la Valencia, duminică, 2 octombrie.