Villarreal - Celta Vigo

Un meci cu multe goluri si multe emotii, asa poate fi descris pe scurt duelul dintre Villarreal si Celta Vigo, din etapa a 22-a a La Liga. Submarinul Galben a castigat cu 4-1 si a urcat pe locul 5 in clasament, in timp ce galicienii au ramas pe 12.

Primul gol al partidei a fost marcat de Boulaye Dia, in minutul 14. Atacantul senegalez a profitat de o greseala a fundasilor lui Celta si a trimis mingea in plasa. Galicienii au egalat rapid, prin Iago Aspas, care a inscris din penalty in minutul 23.

Villarreal a preluat din nou conducerea in minutul 32, prin Gerard Moreno. Atacantul spaniol a finalizat o actiune frumoasa a echipei sale, cu o lovitura de cap din 6 metri. In minutul 45, acelasi Gerard Moreno a marcat din nou si a dus scorul la 3-1 pentru Submarinul Galben.

In repriza secunda, Celta a incercat sa revina in joc, dar nu a reusit sa marcheze decat un gol, prin Javi Galan, in minutul 63. Villarreal a controlat jocul in ultimele minute si a mai marcat o data, prin Alex Baena, in minutul 81.

Echipa lui Quique Setien a aratat foarte bine in acest meci si a meritat victoria. Celta Vigo a avut cateva ocazii bune, dar nu a fost la fel de eficienta ca adversarii sai. Submarinul Galben este intr-o forma foarte buna in ultima vreme si este una dintre echipele care se lupta pentru un loc in cupele europene.