Vladimír Krška (1900–1969) byl český filmový režisér, scenárista, herec a producent, který zanechal nesmazatelnou stopu v historii českého filmu. Jeho filmy byly oceňovány jak doma, tak v zahraničí a on sám je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých filmařů všech dob.
Krška se narodil v Praze a již od útlého věku se zajímal o film. Po studiích na pražské konzervatoři začal hrát v divadle, ale brzy ho zaujala i filmová kamera. V roce 1921 debutoval jako režisér krátkým filmem "Falešná kočička", který vzbudil značný ohlas.
V následujících letech natočil Krška řadu úspěšných filmů, jako například "Tetička" (1927), "Mazlíček" (1933) nebo "Jarní píseň" (1937). Jeho filmy vynikaly zejména pečlivým zpracováním, žánrovou rozmanitostí a výraznou poetikou.
Jedním z Krškových nejznámějších filmů je historické drama "Císařův pekař" (1951), které se stalo diváckým hitem a dodnes patří k nejpopulárnějším českým filmům vůbec. Krška v něm mistrně zachytil atmosféru pražského dvora za vlády Karla IV. a vytvořil nezapomenutelné postavy pecivála Petra a císaře Karla.
Krška byl nejen skvělým režisérem, ale také nadaným scénáristou a hercem. Napsal scénáře k většině svých filmů a ve své době byl oblíbeným představitelem milovníků i padouchů. Za zmínku stojí zejména jeho role doktora Kotíka ve filmu "Císařův pekař" a role Jana Ámose Komenského ve filmu "Ztracenci" (1952).
Krška byl také významným producentem, který v roce 1946 založil filmovou společnost Lucernafilm. Pod jejím hlavičkou vzniklo mnoho kvalitních českých filmů, jako například "Škola základ života" (1938), "Marianne" (1939) nebo "Dnes neordinujeme" (1948).
Vladimír Krška zemřel v Praze v roce 1969 ve věku 69 let. Zanechal po sobě odkaz v podobě více než 50 filmů, které se těší oblibě dodnes. Byl jedním z průkopníků českého filmu a patří mezi nejvýznamnější osobnosti české kinematografie.
Krška byl nejen skvělým filmařem, ale také všestranným umělcem, který měl rád divadlo, hudbu a literaturu. Byl velmi pracovitý a cílevědomý, ale zároveň i skromný a lidumilný člověk.
Na závěr bych chtěl říct, že Vladimír Krška byl nejen výjimečným filmovým tvůrcem, ale také skvělým člověkem. Jeho dílo je trvalou součástí české kultury a jeho odkaz bude ještě dlouho inspirovat budoucí generace filmařů.