Voluntari - FCU Craiova 1948

Dacă ar fi să descriu meciul de ieri dintre Voluntari și FCU Craiova 1948 într-un singur cuvânt, acela ar fi „dramatic”. Nu a fost un meci frumos, departe de asta, dar a fost unul plin de suspans și emoție.
În prima repriză, ambele echipe au controlat pe rând mingea, dar fără să-și creeze ocazii clare. Voluntari a fost mai aproape de a deschide scorul, dar portarul Craiovei, Pigliacelli, a avut o intervenție salvatoare.
Repriza a doua a început în forță, cu ambele echipe în căutarea golului. Craiova a fost mai periculoasă, iar în minutul 55 a obținut un penalty, transformat de Koljic. Voluntari a încercat să revină în meci, dar nu a reușit să pună în pericol poarta Craiovei.
În minutul 88, Voluntari a reușit surprinzător golul egalizator. După o serie de pase în careu, Armaș a trimis mingea în plasă. Golul a venit ca un duș rece pentru Craiova, care credea că va câștiga meciul.
În prelungiri, Craiova a avut o șansă uriașă de a câștiga meciul, dar atacantul Loko a ratat o ocazie incredibilă. Scorul final a fost 1-1, un rezultat echitabil într-un meci care ar fi putut fi câștigat de oricare dintre echipe.
Pentru Voluntari, acest punct este important, deoarece o scoate din zona retrogradării. Pentru Craiova, este o pierdere a două puncte importante în lupta pentru play-off. Dar, indiferent de rezultatul acestui meci, ambele echipe au demonstrat că au calitatea de a lupta pentru obiectivele lor.