Voluntari - „U Cluj

Echipa de fotbal Voluntari a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formația „U” Cluj, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii.
Cristian Costin a deschis scorul pentru gazde, în minutul 19, dar clujenii au egalat prin Gabriel Debeljuh, în minutul 32. Golul victoriei pentru Voluntari a fost marcat de către Vadim Rață, în minutul 76.
Cu această victorie, Voluntari a urcat pe locul 9 în clasament, cu 31 de puncte, în timp ce „U” Cluj a rămas pe locul 14, cu 25 de puncte.
Meciul a fost unul destul de echilibrat, cu ocazii de ambele părți. Voluntari a fost mai bună în prima repriză, iar „U” Cluj a avut un ușor avantaj în repriza secundă.
În cele din urmă, Voluntari a reușit să câștige, grație golului marcat de Rață. Acesta a fost un rezultat important pentru echipa ilfoveană, care se luptă să evite retrogradarea.
Pe de altă parte, „U” Cluj a suferit o nouă înfrângere, care o apropie de zona retrogradării. Echipa clujeană a avut o perioadă dificilă în ultima vreme, iar acest rezultat nu face decât să înrăutățească situația.
În etapa următoare, Voluntari va juca în deplasare cu FC Botoșani, iar „U” Cluj va primi vizita lui Farul Constanța.