Walter Zenga, portretul unui adevărat campion

Walter Zenga a fost unul dintre cei mai buni portari din lume în anii '80 și '90. A jucat pentru Inter Milano, Sampdoria și Italia și a câștigat numeroase trofee, inclusiv Cupa UEFA, Serie A și Cupa Mondială a cluburilor.
Zenga s-a născut în Milano, Italia, în 1960. Și-a început cariera la Inter Milano, unde a devenit rapid titular. A jucat pentru Inter timp de 13 sezoane, câștigând cinci titluri de Serie A și trei Cupe UEFA.

După ce a părăsit Inter, Zenga a jucat pentru Sampdoria, unde a câștigat o altă Cupă UEFA. De asemenea, el a reprezentat Italia la trei Cupe Mondiale, inclusiv Cupa Mondială din 1990, unde a ajutat Italia să ajungă în finală.

După ce s-a retras din fotbal, Zenga a devenit antrenor. A antrenat mai multe cluburi din Italia, Anglia și Emiratele Arabe Unite. Este considerat unul dintre cei mai buni antrenori italieni din toate timpurile.
Zenga este o legendă în Italia. Este respectat pentru talentul său, etica de muncă și devotamentul său față de fotbal. Este un model pentru tinerii jucători și un erou pentru fanii fotbalului din întreaga lume.