West Ham - Man City

Vineri seara, West Ham i-a întâmpinat pe campioana Angliei, Manchester City, pe London Stadium. Într-un meci plin de emoții, gazdele au reușit să smulgă un punct de la liderul campionatului, scorul final fiind 1-1.

West Ham a început meciul mai bine și a reușit să deschidă scorul în minutul 26 prin Pablo Fornals. Spaniolul a profitat de o gafă a portarului lui City, Ederson, și a trimis mingea în plasă din fața porții goale.

City a egalat însă în minutul 52 prin Erling Haaland. Norvegianul a marcat cu un șut puternic din interiorul careului după o pasă a lui Kevin De Bruyne.

În partea a doua a meciului, ambele echipe au avut șanse de a marca, dar niciuna dintre ele nu a reușit să profite. West Ham a fost mai aproape de victorie în minutul 80, când Jarrod Bowen a lovit bara transversală cu un șut din interiorul careului.

Un punct este un rezultat bun pentru West Ham, care se află acum pe locul 13 în clasament. City rămâne lider, dar a pierdut două puncte în ultimele două meciuri.

Iată câteva dintre cele mai interesante momente ale meciului:

• Gola lui Fornals a fost prima pe care City a primit-o în acest sezon în Premier League.
  • Haaland a marcat al 20-lea gol pentru City în toate competițiile în acest sezon.
  • West Ham a avut mai multe șuturi pe poartă decât City (9-7).
  • City a avut o posesie mai mare (63%) și a completat mai multe pase (647-338).
  • Meciul s-a jucat în fața a 62.443 de spectatori.

Ce urmează pentru cele două echipe?

West Ham va juca sâmbăta viitoare pe teren propriu cu Brentford, iar City va juca marțea viitoare acasă cu Sevilla în Liga Campionilor.

Vă mulțumim pentru că ați citit! Sper că v-a plăcut acest articol. Dacă aveți întrebări sau comentarii, nu ezitați să le lăsați mai jos.