Wielki Czwartek liturgia
Wielki Czwartek to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa przez Jezusa Chrystusa. W Polsce Wielki Czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Msza Wieczerzy Pańskiej
Centralnym punktem Wielkiego Czwartku jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas tej mszy świętej wspomina się Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej odnawia się również przyrzeczenia kapłańskie złożone przez księży.
Obmycie nóg
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej odbywa się obrzęd obmycia nóg. Obrzęd ten nawiązuje do gestu, jaki uczynił Jezus swoim uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy. Jezus umył nogi swoim uczniom, aby dać im przykład pokory i służby.
Ciemnice
Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Ciemnica to specjalnie przygotowane miejsce, w którym Najświętszy Sakrament jest wystawiony do adoracji. Wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament do późnych godzin nocnych.
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Adoracja Najświętszego Sakramentu to okazja do pogłębienia swojej wiary i relacji z Jezusem Chrystusem. Podczas adoracji wierni mogą modlić się, rozważać Słowo Boże i oddawać cześć Najświętszemu Sakramentowi.
Znaczenie Wielkiego Czwartku
Wielki Czwartek jest dniem wielkiej radości i wdzięczności. Tego dnia Kościół katolicki świętuje największy dar, jaki Jezus Chrystus zostawił swoim uczniom – Eucharystię. Eucharystia jest źródłem życia i łaski dla wierzących.
Wielki Czwartek jest również czasem refleksji nad powołaniem do kapłaństwa. Kapłani są sługami Chrystusa, którzy w Jego imieniu przełamują chleb i odpuszczają grzechy. Wielki Czwartek to okazja do modlitwy za kapłanów i za nowe powołania do kapłaństwa.
Zaproszenie do udziału
Zachęcamy wszystkich wiernych do udziału w liturgii Wielkiego Czwartku. Jest to okazja do przeżycia na nowo Ostatniej Wieczerzy, do adoracji Najświętszego Sakramentu i do pogłębienia swojej wiary.