Wojna NATO
Są tacy, którzy wierzą, że wojna NATO jest nieunikniona. Argumentują, że Rosja i Zachód są na kursie kolizyjnym i że tylko kwestią czasu jest, kiedy nastąpi konflikt. Inni uważają, że wojna jest mało prawdopodobna i że oba mocarstwa mogą znaleźć sposoby na pokojowe rozwiązanie swoich sporów.
Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie, czy wojna NATO jest nieunikniona. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo konfliktu.
Jednym z takich czynników jest wzrost napięć między Rosją a Zachodem. W ostatnich latach Rosja wkroczyła na Ukrainę, zaanektowała Krym i prowadziła kampanię dezinformacji przeciwko Zachodowi. Zachód odpowiedział sankcjami i zwiększeniem swojej obecności wojskowej w Europie Wschodniej.
Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wojny jest fakt, że zarówno Rosja, jak i Zachód posiadają pokaźne arsenały broni jądrowej. Gdyby oba mocarstwa zdecydowały się na użycie broni jądrowej, skutki byłyby katastrofalne.
Wreszcie istnieje fakt, że ani Rosja, ani Zachód nie wydają się mieć ochoty na kompromis. Rosja nalega, by Zachód uznał aneksję Krymu, podczas gdy Zachód odmawia uznania tego zajęcia. Wynik tych żądań jest niepewny, a jeśli obie strony będą obstawać przy swoim, wzrośnie prawdopodobieństwo wojny.
Prawdopodobieństwo wojny NATO jest poważnym problemem, który wymaga poważnej uwagi. Istnieją kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko konfliktu, ale ostatecznie to od woli politycznej liderów obu stron zależy, czy wybiorą pokój czy wojnę.