WYBORY PREZYDENCKIE W POLSCE




Prezydent Polski jest wybierany na pięcioletnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i większościowych.
Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma w pierwszej turze głosowania ponad połowy ważnych głosów, przeprowadzana jest druga tura wyborów, w której biorą udział dwaj kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest głową państwa i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Wykonuje swoje uprawnienia na podstawie i w granicach Konstytucji oraz ustaw.

Historia wyborów prezydenckich w Polsce


Pierwsze wybory prezydenckie w Polsce odbyły się w 1922 roku. Zwyciężył w nich Gabriel Narutowicz, który został zamordowany kilka miesięcy później.
W okresie PRL-u urząd prezydenta był pełniony przez przewodniczącego Rady Państwa. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się w 1990 roku. Zwyciężył w nich Lech Wałęsa.
Od 1990 roku wybory prezydenckie odbywają się co pięć lat.

Wybory prezydenckie w 2025 roku


Wybory prezydenckie w 2025 roku odbędą się wiosną. Kampania wyborcza już się rozpoczęła, a kandydaci przedstawiają swoje programy i obietnice.
Wśród głównych kandydatów są urzędujący prezydent Andrzej Duda, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oraz kandydatka Lewicy Barbara Nowacka.
Wybory prezydenckie w 2025 roku będą ważnym wydarzeniem w historii Polski. Od ich wyniku zależeć będzie kierunek rozwoju kraju w najbliższych latach.

Kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku?


Trudno jednoznacznie wskazać faworyta wyborów prezydenckich w 2025 roku. Kampania wyborcza dopiero się rozpoczęła, a preferencje wyborców mogą się jeszcze zmienić.
Z przeprowadzonych do tej pory sondaży wynika, że największe szanse na zwycięstwo mają Andrzej Duda i Donald Tusk. Jednakże do wyborów pozostało jeszcze dużo czasu, a sytuacja może się jeszcze zmienić.
Kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku, dowiemy się dopiero w dniu głosowania.