Zdzisława Sośnicka – niezwykła kobieta, której nie powinno się zapominać




Żyła w czasach, kiedy kobiety nie miały głosu, a ich rola ograniczała się do domu i rodziny. Jednak Zdzisława Sośnicka przełamywała schematy i walczyła o prawa kobiet.

Urodziła się w 1873 roku w Krakowie. Już jako młoda dziewczyna była bardzo świadoma społecznie i angażowała się w działalność charytatywną.

Prawo do edukacji

Jednym z najważniejszych celów jej działalności było zapewnienie kobietom dostępu do edukacji. W 1900 roku założyła pierwszą publiczną szkołę średnią dla dziewcząt w Krakowie.

Walka o prawa wyborcze

Sośnicka była również aktywną działaczką na rzecz praw wyborczych dla kobiet. W 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, była jedną z pierwszych kobiet, które wzięły udział w wyborach.

Działalność charytatywna

Oprócz działalności politycznej, Sośnicka prowadziła również szeroką działalność charytatywną. Zakładała schroniska dla bezdomnych, sierocińce i domy spokojnej starości.

Zdzisława Sośnicka zmarła w 1967 roku, pozostawiając po sobie spuściznę niezwykłej kobiety, która poświęciła swoje życie walce o prawa kobiet i poprawę społecznych warunków.

Jej historia jest inspiracją dla wszystkich, którzy wierzą w równość i sprawiedliwość.