Zlatá přilba

Zlatá přilba je závod motocyklů na ploché dráze, který se koná každoročně na pardubickém stadionu. Je to nejstarší nepřetržitě pořádaný motocyklový závod na ploché dráze v Evropě, letos se bude konat už po sedmdesátéšesté. První ročník se jel v roce 1929 a od té doby se jezdí každoročně s výjimkou válečných let.

Zlatá přilba je velmi prestižní závod, který se těší velkému zájmu fanoušků i závodníků. Na startu se pravidelně objevují ti nejlepší plochodrážní jezdci světa, a to včetně několikanásobných mistrů světa. Vítězství v Zlaté přilbě je pro každého závodníka velkým úspěchem a pro české závodníky je to vůbec nejprestižnější vítězství, které mohou získat.

Vítězem Zlaté přilby se může stát pouze jezdec, který vyhraje finálovou jízdu "finále A". Do finále A se kvalifikuje 10 nejlepších jezdců ze semifinále. Finálová jízda se jede na 15 kol a vítěz získává zlatou přilbu a finanční odměnu.

Největším úspěchem v historii Zlaté přilby dosáhl český jezdec Emil Sova, který vyhrál tento závod 6x.
Z cizinců vyhrál nejvícekrát Hans Andersen z Dánska, který Zlatou přilbu vyhrál 4x.
Současným držitelem Zlaté přilby je Jan Kvěch, který zvítězil v roce 2021.

Zlatá přilba je vždy velkým svátkem ploché dráhy a do Pardubic každoročně zavítá více než 15 000 diváků. Závod se těší velké popularitě a je vždy velkou událostí v Pardubicích.