Zlatá přilba - nejstarší motocyklové závody v Evropě

Zlatá přilba se pravidelně koná od roku 1929 ve východočeském městě Pardubice a již déle než devadesát let přitahuje tisíce fanoušků tohoto atraktivního sportu. Cítíte vůni benzínu, slyšíte řev motorů a před očima se vám míhají závodníci na speciálně upravených motorkách bez brzd. Jste přitom? Pak jste na těch pravých závodech.

Vznik Zlaté přilby

První ročník Zlaté přilby uspořádali nadšenci z pardubického Autoklubu rok poté, co se tento sport objevil v naší zemi. Jednalo se o vůbec první závody motorek na ploché dráze na kontinentu a začínalo se jako všude ve světě s tím, co bylo k dispozici. První stroje byly vybaveny motocyklovými motory, které měly větší obsah, ale zato méně výkonu. V současnosti už mají motorky speciálně upravené motory s objemem pouhých 500 cm³ a výkonem až 80 koní. To vše při váze pouhých 77 kilogramů.

Zvláštnosti závodu

Plochá dráha je 333 metrů dlouhý a 8 metrů široký ovál pokrytý antukovým povrchem. Závody se jezdí na čtyři kola, která se skládají z dvaceti jízd po čtyřech závodnících. Startují vždy ze speciálních pásů, které se za nimi zvednou a od té chvíle jde doslova o život. Závodníci se snaží dostat co nejdříve do první zatáčky a získat co nejlepší pozici, takže předjíždějí soupeře doslova ve vzduchu. Publikum se nestačí divit, jakými manévry se jezdci na motorce dokáží vyhnout kolizi.

V minulosti byla Zlatá přilba doménou českých jezdců, kteří tento závod vyhráli celkem 39krát. Nejúspěšnějším z nich je Antonín Kasper, který zvítězil pětkrát během dvacátých let minulého století. Od roku 1953 ovládli Zlatou přilbu závodníci z Velké Británie, kteří zde vyhráli již 28krát. Z českých jezdců se podařilo na stupně vítězů vystoupit Jaroslavu Fenclovi, který skončil v roce 1995 druhý, třetí místa pak vybojovali Václav Verner (1992), Aleš Dryml (2004) a Matěj Kůs (2021).

Závod, na který se nezapomene

Přestože jsou motorové sporty v současnosti již velmi komerční záležitostí, Zlatá přilba si stále zachovává svého ducha. Není to jenom závod, ale především setkání lidí, kteří mají rádi nejen tento sport, ale hlavně přátelskou atmosféru, která na Zlaté přilbě vždy panovala. Závod se navíc koná v nádherném prostředí městského parku, takže kromě skvělé podívané si můžete užít i procházku po jeho upravených cestičkách.

Pokud jste ještě Zlatou přilbu nenavštívili, doporučujeme vám tuto chybu co nejdříve napravit. Zažijete skvělý den plný adrenalinu, napětí a přátelských setkání. A kdo ví, třeba budete mít i štěstí na některého z českých jezdců, kteří se postaví na stupně vítězů!